IZBERI KATEGORIJO
Potrebujete (nove) pohodne palice in niste prepričani, katere izbrati? Na tržišču je ogromna ponudba različnih vrst pohodnih palic, ki se med seboj razlikujejo tako po dolžini in nastavljivosti, materialih, namembnosti kot tudi po cenovnih razredih. Za vas smo pripravili osnovne napotke, ki vam bodo v pomoč pri odločitvi za nakup pohodniških palic, ki bodo idealne za vas.
Izbira pravih pohodnih palic je tako kot pri izbiri ostale pohodniške opreme pomembna. Pohodne palice namreč služijo kot pohodniški pripomoček, ki ima številne pozitivne lastnosti: izboljšajo držo telesa med hojo, razbremenijo sklepe (predvsem kolena, gležje in kolke), pomagajo pri krepitvi mišic hrbta in ramenskega obroča, povečajo hitrost hoje, zagotavljajo boljše ravnotežje in pripomorejo k stabilnejši hoji po vseh terenih.
Dolžina pohodnih palic je za pravilno in učinkovito hojo s palicami ključnega pomena. Prava dolžina oziroma višina pohodnih palic je tista, ki omogoča, da palice držimo za ročaj, komolec pa je pokrčen v kotu 90°.
Večina pohodniških palic ima možnost nastavljanja dolžine, kar nam omogoča prilagajanje dolžine palic glede na teren. Pri vzponu namreč potrebujemo nekoliko krajše, pri spustu pa nekoliko daljše palice. Novejši modeli pohodniških palic imajo vse pogosteje tudi podaljšane ročaje, ki omogočajo prilagajanje položaja rok terenu med samo hojo in tako ne izgubljamo časa z nastavljanjem prave dolžine palic.
Poznamo tri glavne skupine pohodnih palic, ki se razlikujejo glede na število delov, iz katerih so palice sestavljene:
Dvodelne zložljive teleskopske palice so najbolj trpežne, vendar najmanj zložljive, zavzamejo največ prostora in so običajno težje od drugih modelov. Trodelne zložljive teleskopske palice so bolj zložljive – krajše in lažje, a manj trpežne od dvodelnih. Zložljive pohodne palice pa so izredno lahke, kompaktne, zelo dobro zložljive, a manj trpežne in velikokrat nimajo možnosti nastavljanja dolžine.
Določeni modeli palic imajo dodane notranje vzmeti, ki omogočajo dodatno blaženje sil in se aktivirajo med hojo navzdol. Funkcijo blaženja je med hojo možno tudi izklopiti, predvsem pri vzponu, ko blaženja ne potrebujemo. Tovrstne palice si priporočajo prav vsakomur, še posebej pa vsem tistim, ki imajo težave s koleni ali gležnji ali pa so v preteklosti utrpeli že kakšno poškodbo sklepov nog.
Ročaji so običajno narejeni iz plute, gume ali pene, vsak izmed materialov pa nam daje nekoliko drugačen občutek. Ročaji iz plute se prilagajajo obliki rok, so prijetni na otip in udobni za uporabo, ne absorbirajo vlage prepotenih rok, zato so primernejši za toplejše dni. Ročaji iz gume so najtežji, ne vpijajo vode, roke pa se nam pri držanju le-teh zelo potijo. Roke zaščitijo predvsem pred vplivi mraza, zato so primernejši za pohode v zimskem času. Ročaji iz pene so mehki in najlažji izmed vseh, vendar pena zelo dobro absorbira vlago iz prepotenih rok, kar nekoliko zmanjša udobje med uporabo. Niso primerni za uporabo v zimskih dneh, saj se sneg prilepi na peno.
Palice so izdelane iz različnih materialov, najpogosteje pa iz ogljikovih vlaken ali aluminija. Palice iz ogljikovih vlaken so izjemno lahke, a manj trpežne in bistveno dražje od aluminijastih. Primerne so predvsem za kratkotrajno uporabo. Aluminij pa je izjemno trpežna, a lahka kovina, ki prenese velike sile pritiska, zato so palice primerne tudi za dolgotrajno uporabo. Na tržišču so tudi palice iz karbona, ki so izjemno lahke in udobne, a najmanj trpežne, zato je potrebna pazljivost med uporabo.
Teža pohodnih palic je predvsem odvisna od vrste materialov, iz katerih so palice izdelane. Lažje palice nam omogočajo hitrejše in lažje gibanje, pri večurni uporabi pa nas tudi manj utrudijo. Pri tem pa je potrebno vedeti, da so lažje palice običajno manj trpežne in se posledično lahko hitreje poškodujejo oziroma zlomijo, zato niso toliko primerne za dolgotrajno uporabo. Izjemno lahke palice so običajno izdelane iz karbona, lahke palice iz okljikovih vlaken, nakoliko težje pa iz aluminija. Na težo palic pa vpliva tudi material ročaja. Ročaji iz pene so najlažji, ročaji iz gume pa najtežji
Glede na namen uporabe pohodnih palic pa je potrebno imeti tudi ustrezne dodatke, med katere uvrščamo paščke, krpljice različnih velikosti, gumijast čepek za zaščito konic in konice.
Paščki nam omogočajo sproščeno hojo z ohlapnejšim prijemom ročaja, saj palice s pomočjo paščka postanejo podaljšek zapestja, rok in celotnega telesa. Paščki so običajno nekoliko oblazinjeni, kar še dodatno poveča udobje med uporabo pohodnih palic.
Krpljice obstajajo v različnih velikostih. Velike krpljice so primerne za uporabo palic v snegu in na mehkejši podlagi, kajti preprečujejo pogrezanje palic v podlago.
Čepek za zaščito konice je običajno izdelan iz gume in omogoča zaščito konice, kadar palice ne uporabljamo ali pa zaščito konice pri hoji po asfaltu.
Konice palic so izdelani iz različnih materialov, ki se med seboj razlikujejo po trdoti in obstojnosti. Novejši modeli pohodnih palic omogočajo menjavo obrabljenih ali obstoječih konic z drugimi glede na željo uporabnika.
V ponudbi na naši spletni strani lahko izbirate med različnimi modeli in tipi pohodnih palic različnih proizvajalcev. Izberite nekaj, kar ustreza vam in vašim aktivnostim!